Slå dig selv hjem – genstart dine bagte boller
Filed Under (Photoshop Fiduser) by Benny Thaibert on 02-12-2009
Tagged Under : kurser i photoshop, kursus, kursus i photoshop, photoshop, photoshop tips, tool presets, tools, tricks i photoshop
Alle de dejlige muligheder for at fintune og finjustere Photoshop’s myriader af værktøjer er de facto superlækre. Men af og til har armbevægelserne måske været lidt rigelige, så du pludselig finder dig selv i noget så uhørt, som at rydde op i værktøjsindstillingerne!
Rydde op! Fælt begreb der bare ikke ligger godt i mundhulen.
Har du forskellige indstillinger til samme værktøj kan du selvfølgelig bruge tool presets men har du skruet vel voldsomt rundt på diverse i Photoshop, så er det da tid til at genstarte alle værktøjer på én gang. En auto-oprydningsmulighed. Det gør du her:

Alternativt kan du også gøre det under din presets manager uder Menu>edit>preset manager
Relaterede indlæg:
- Hold bollerne varme i Photoshop ShareI fotokiosken er der vidunderligt mange måder at bruge blæksprutten...
- Oversigt for Photoshop Toolbar ShareI de nyere versioner af Photoshop er den populære Toolbar...
- Hent dine billede i en fart med Bridge ShareJeg oplever tit at folk ikke rigtig har taget hjælpeprogrammet...
