Sidste uge skete det at jeg mistede min transportable USB trådløse mus. USB dimsen forsvandt enten der hvor jeg holdt kursus eller i toget på vej tilbage. Der var et uventet skift fordi IC3 nok lakker mod de øde gravmarker. Men faktum – nul USB = død mus. Det er jo ikke så godt. Modellen var en billig Logitech hvor USB dimsen havde en slæde under selve musen. Ikke fantastisk men hel fin til foredragsbrug og demoer.
Men den blev ikke udskiftet til samme model som jeg egentlig ville. Simpelthen fordi prisen var steget til det dobbelte!!! Så god var den heller ikke. Så jeg kigger videre efter store mud der kan fylde håndrummet ud og som er transportable.
Valget falder på en Microsoft Arc mus. Enkelt design, sammenklappelig så den virkelig fylder lidt. Når man folder den ud tændes den automatisk. Under den sidder USB dimsen. Der sidder på en magnet. Så det er nemt at påføre! Ydermere kommer der en mikropose med så “sættet” kan holdes sammen eller nærmere beskyttes mod ridser. Overfladen er lidt gummiagtig så nallerne ikke er på skøjter. Helt fint.
NB! den er ikke til venstrehåndend idet “tilbage” knappen kun sidder til højrehåndstommeltotten.
Så af knapper er der udover de klassiske 2 et scrollwheel der også er en knap og en sideknap. Den bruget et AAA batteri og der er allerede 1 med i æsken. Den er nemt at høvle rundt på bordet med og det er jo også vigtigt at man ikke skal slæbe et godstog rundt på bordet.
Respons!